Firçasiz oto yikama

 

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Soru: Yogun is temposu Sirasinda araç içerisinde birseyler yiyip içiyoruz. Tabii, arada bir koltuklara bir seyler dökülüyor. Leke birakmadan en iyi temizleme sekli nedir?

Cevap: Öncelikle ilk müdahale için araçinizda bol miktarda kagit mendil veya havlu bulundurmanizi öneririz. Dökülen şeyleri bol kağıtla emdirerek alınız. Kağıda sıvı gelmeyene kadar bu işleme devam ediniz. Lekelenen yeri kesinlikle ovusturmayiniz, çünkü kalıcı lekeler bırakabilir. Eğer dökülen yerde iz hâlâ belirgin ise döseme leke çıkarıcı bir madde ile temizleyiniz. Tabii ki OTO KUAFÖRÜ istasyonu bu konuda yardimci olacaktir.

 

Soru: Yolda gelen bir tas ön camimda ufak bir çatlaga neden oldu. Büyümesini nasil önleyebilirim?

Cevap: Bu çatlagi veya göz seklindeki deligi dolduracak sistemimiz mevcuttur. Deneyimli elemanlarimiz bu çatlak veya delikleri özel madde ile doldurarak büyümesini önleyebilir, eger müdahalede geç kalinmamis ise hemen hemen görünmez duruma getirebilirler.

 

Soru: Yeni bir otomobil almak üzereyim, satici, araç pasa karsi korumalidir, baska bir korumaya gerek yoktur diyor. Bu dogru mu?

Cevap: Aracinizin teknik el kitabini okumanizi öneririz. Bu kitapta da göreceginiz üzere otomobil üreticileri çevre kirliliklerinin, atmosferden gelen atiklarin, çamur, tuz vs. nin yol açtigi paslanmalari garanti kapsami disi birakmislardir ve aracinizin altini periyodik bir sekilde yikatmanizi önerirler. Paslanmamis aracin ikinci el degeri her zaman daha yüksektir. Pasa karsi önlemde OTO KUAFÖRÜ  tavsiye etmekte ve otomobil yeni iken Pas Önleme Sistemi uygulandiginda Ömür Boyu Garanti vermekteyiz.

 

Soru: Bazi cam filmleri zamanla morumsu veya pembemsi bir renk aliyor, neden?

Cevap: Bu tip filmler polyesterden üretilmis olup sonradan boyanmistir. U.V. isinlari bunlarda kullanilmis olan boyalari etkileyip rengini degistirir. Renkli film yaptirmayi düsünüyorsaniz, katlarinin arasinda alüminyum, titanyum, veya paslanmaz çelik olan yüksek kaliteli filmleri seçmenizi öneririz. Bir miktar fiyat farki ödersiniz ancak sonradan karsilasacaginiz büyük sikintilardan kurtulursunuz. OTO KUAFÖRÜ  sundugu metalize edilmis filmlerde ayrica çizilmeye dayanikli bir dis tabaka da mevcuttur.

 

Soru: Yeni aldigim otonun boyasi vernikli denilen bir cins. Yani cila yaptirmama gerek yok mu?

Cevap: Artik hemen hemen bütün otomobil üreticileri bu tip boya sistemi kullaniyor. Yani otomobil fabrikada boyanirken astar üzerine renkli boya tabakasi onun da üzerine seffaf "vernik" kat? uygulaniyor. Bu sistemde vernik tabakasi boyanin günesten oksitlenip çözülmesine engel olur. Ancak sonuçta kendisi de renksiz bir boya oldugundan asit yagmurundan, agaç reçinelerinden, kus pislg?inden sert deterjan ve sulardan etkilenir. Bizim tavsiyemiz boyanizin üzerine, gerçekten koruyucu özellikleri olan bir boya koruma ürünü uygulatarak bu etkenlerden de korumanizdir.

Bu konuda OTO KUAFÖRÜ  Türkiye'deki istasyonlarinda bulunan uzmanlar otomobilinizin boyasinin korunmasinda size memnuniyetle yardimci olacaklardir.

 

Soru: Kus pislikleri otomobilimin boyasinda lekeler olusturdu, nasil düzeltebilirim?

Cevap: Maalesef, kuslar ne kadar sevimli yaratiklarsa pislikleri de o kadar tahrip edicidir. En çok da otomobillerin boyasina zarar verirler. Ph, yani asitlik-alkalilik derecesi bakimindan, degisik kuslarin pislikleri degisiklik gösterir. Bazi kuslarin pislikleri alkali iken digerlerininki asitlidir. Her iki durumda da kus pisligi, özellikle kizgin günes isinlari altinda, çok hizli bir reaksiyon yaratarak önce boyanin en üst tabakasi olan vernik tabakasini tahrip eder, daha sonra da renkli tabakayi parçalar. Bu durum yaz aylarinda bir gün gibi kisa bir süre içinde dahi olusabilir. Hele, siz tatil veya baska inedenlerle evden uzak iseniz ve arabanizi da kus pisliklerine maruz kalan bir yere biraktiysaniz, tatil dönüsü hiç de hos olmayan sürprizlerle karsilasmaniz kaçinilmaz olacaktir.

Otomobilinizi ilk yikamaya götürdügünüzde kus pislikleri temizlendiginde, altlarindaki boyanin eriyip çatladigini ve düzelmeyecek sekilde tahrip oldugunu göreceksiniz. Bu noktadan sonra Yapilabilecek tek sey otomobilin o panelinin tekrar boyanmasidir. Bu Yapilmazsa boyadaki çatlamanin derinligine bagli olarak bir süre sonra o bölgedeki boya dökülmeye baslayabilir, hâlâ müdahale edilmezse kaportada paslanma baslayabilir.

Ne Yapmali?

Otomobil mümkünse her zaman kui pisligi tehlikesi olmayan yerlere park edilmeli. Uzun süreli park etme gerektiginde kus pisligi tehlikesine karsi, bir kilifla korunmali. Bunlar mümkün olamiyorsa, size en yakin OTO KUAFÖRÜ istasyonunda otomobilinizi ku pisligi tehlikesine karsi kisa ya da uzun vadeli koruyacak sistemlerden birini yaptirmaniz, en akilli davranis olacaktir.

 

Soru: Aracimi park ettisim yerde agaçlardan birseyler damlamis. Yikamaci bunlari çikaramadi. Nasil temizlerim?

Cevap: Doigadan gelen baska bir darbe daha. Cadde ve sokaklarimizin süsü, kentlerimizin akcigerleri agaçlar, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarinda özsu ve reçine seklinde sivi bosaltimi yaparlar. Bu maddeler otomobilin boyasinin üzerine Yapisir, günesli havalarda da isi ile daha da aktif duruma girerek boyanin yüzeyinde küçük delikler açar. Normal yikama ile çikmayan bu atiklar genelde alkol (kolonya, tuvalet ispirtosu vs.) ile temizlenebilir. Temizlendikleri zaman ise geride tahrip olmus bir boya yüzeyi birakirlar. Bozulan bu boya yüzeyini, yeniden boyamanin disinda, düzeltme olasiligi yoktur.
Böyle bir durumla karsilasmamak için ilk önlem, aracinizi agaç altina park etmemektir. Oto kilifi kullanmak bir baika çözümdür ancak her gün kilifin takilip çikarilmasi çok sikintili bir istir ve bir süre sonra kullanmaktan vazgeçilir. agaç altina mecburen park edildiginde bu sorunla karsilasilirsa bu reçine ve özsulari derhal temizlenmelidir.

Araciniz yeni iken OTO KUAFÖRÜ istasyonlarinda uygulatacaginiz bakimla, otomobilinizi Ömür Boyu Garanti ile bu soruna karsi koruyacaktir.

 

Soru: Yaz aylarini güneyde geçiriyorum, arabami seyrek olarak yikattigim halde, üzerinde su lekeleri olusuyor. Bunu nasil engellerim.

Cevap: Otomobili yikadigimiz suyun sertlik durumu çok önemlidir. Sert sular (kuyu sulari gibi) içinde yüksek oranda kireç bulunan sulardir ve otomobil yikamaya uygun degildir. Özellikle sicak havalarda, hele kizgin günes altinda kireçli su ile yikanan otomobilin üzerindeki su damlalari çok hizli buharlasir ve damlalarin etrafinda kireç kalintilari birakir. Yeni stop edilmis otomobillerin hemen yikanmaya baslamasi durumunda da, motorun sicakligi ile fazlaca isinmis motor kaputu üzerinde bazen bu sorun olusabilir. Maalesef bu kireç kalintilarini temizlemek oldukça zordur. Birçok durumda, bilinçsizce Yapilan temizleme islemi otomobilin boyasinin, metal ve plastik kisimlarinin cam çitalari ve hatta camlarinin çizilmesi ile sonuçlanabilir.

Böyle bir durumun meydana gelmesini engellemek için sunlara dikkat edilmelidir:

- Otomobilin yikanacagi suyun kireçsiz olmasina dikkat edilmelidir, araç özellikle kuyu sulari ile yikanmamalidir.

- Yikamaya baslamadan önce kaputun sicak olmamasina dikkat edilmeli, olmazsa kaputa uzunca bir süre akar su tutularak sogutulmasi saglanmalidir.

- Suyun kireçli olmasi kaçinilmazsa havanin daha serin oldugu sabah erken ya da aksam geç saatlerde yikanmalidir.

- Araç günes altinda kesinlikle yikanmamaliidir.

- Yurdumuzun bati ve güney bölgelerinde bulunan "araç duslarina suyun kireçsiz oldugundan emin olmadan itibar edilmemelidir.

Otomobilin üzerinde su lekeleri olusmussa otomobili serin bir havada ve gölge bir yerde önce bol su ile islattiktan sonra bu lekelerin üzerine sirkeli bez koyarak kirecin çözülmesi saglanmali, ancak bunu yaparken 4-5 dakikada bir su ile y?kayarak sirkenin boyaya ve plastik kisimlara zarar vermesi önlenmelidir. Lekeler çikmamisa islem tekrarlanmalidir.

Tabii, böyle durumlarda OTO KUAFÖRÜ   profesyonel istasyonlarinin sizlere her zaman hizmete hazir oldugunu unutmamak lazimdir. OTO KUAFÖRÜ  kullandigi özel temizleme maddeleri ile bu lekeler tomobilinize hiçbir zarar vermeden temizlenecektir.

 

Soru: Geçenlerde ksa bir yagmur yagdi ve geçti. Hafta sonu arabami yikattigimda boyanin üzerinde su damlasi izlerinin kaldigini ve çikmadigini gördüm. Bunu nasil giderebilirim?

Cevap: Bu sorunla maalesef birçok otomobil sahibi karsilasmaktadir. Boyan?n üzerindeki bu izler "Asit Yagmuru" izleridir. Asit yagmuru, basta, kükürt giderme sistemi olmayan linyit kullanan elektrik santralleri olmak üzere çesitli endüstriyel tesislerden ve evlerde yakilan kömür sobalarindan atmosfere saliverilen kükürt dioksit gazinin havadaki nemle birleserek sülfürik asit olusturmasi sonucu meydana gelmekte, yagan yagmurlarla da bu asit yeryüzüne inmektedir. Yasadigiimiz bölgede bu tür elektrik santralinin bulunmamasi da buna bir engel olusturmamakta, yüzlerce kilometre uzaktaki linyit santrallerinden (örnegin Bulgaristan'dan veya Soma, Yata?an gibi kendi termik santrallerimizden) yükselen bu gazlar atmosferin yüksek seviyelerine çikmakta, cephe sistemlerinin yarattigi rüzgarlarla bulundugumuz bölgelere tasinmaktadir.

Iste bu asit yagmurlari otomobilinin üzerine yagdiginda boya yüzeyinde hem yaygin olarak asinma ve yipranma yaratmakta, hem de yagmur sonunda yüzeyde kalan damlalarin altinda derinlemesine bir asinma yaratmaktadirlar. Bu boya yüzeyine bir büyüteçle bakildiginda su damlalarinin altinda kalan yerlerde vernik tabakasinin asinmis ve çevresine göre incelerek çukurlasmis oldugu görülür.

Bu durumdaki araç bir servise veya boyaciya götürüldügünde, boyaya pasta Yapilmasi önerilecektir. Bu da, çukurlasmis bölgenin çevresinin de asindirici pasta maddesi ile çukurcuklarin seviyesine indirilmesi, yani boyanin vernik tabakasinin büyük oranda inceltilmesi anlamina gelmektedir.

Bu tür boya hasarlarinda OTO KUAFÖRÜ istasyonlarinda boya yüzeyine asindiricilik seviyesi çok düsük maddeler uygulanmakta, bu sekilde asit yagmuru izlerinin sinirindaki keskin hatlar büyük oranda yuvarlatilarak izlerin göze batmasi engellenmektedir. Bu izlerin tümüyle giderilmesi için maalesef boyanin inceltilmesi gerektiginden OTO KUAFÖRÜ istasyonlarinda bundan kaçinilmaktadir.

 

Soru: Otomobilimde açik renk deri döseme var, ön yolcu koltugunun Sirt dayanan bölgesinin siyahlandigini gördüm. Bu çikar mi?

Cevap: Iste deri dösemeli otomobil kullanan kisilerin dikkat etmesi gereken önemli bir konu:

Deri giysiler islandiginda deri koltuklara ve diger deri dösemelere kendi boyalarini transfer ederler!

Ayni problemin bir baska versiyonu:

Jean kumaslarinin da birçogu islandiginda deri koltuklari ve diger deri dösemeleri boyarlar!

Böyle bir olayla karsilasmamak için islak veya nemli jean giysilerle veya deri giysilerle otomobilinize binmeyiniz veya gerekli önlemleri aliniz.
Deri dösemelerin yagmurlu havalarda islak giysilerden korunmasi gereklidir.

Yine de dalginlikla böyle bir boya transferi olayi ile karsilasirsaniz vakit geçirmeden islak ve yumusak bir bezi, tuvalet sabunu ile çok hafif sekilde sabunlayarak, ovalamadan ve bastirmadan bu boyalari silmeye çalisin. Basarili oldugunuzu görürseniz bezin temiz yerleri ile isleme devam edin. Islem bittiginde sadece islak ve yumusak bir bezle sabunlu yüzeyi durulayin, sonra kurulayin. Deri yüzeylere kesinlikle bastirmayin ve ovalamayin.

Bu durum gözünüzden kaçmis ve lekelenmeyi daha sonra görmüsseniz size en yakin OTO KUAFÖRÜ  gelin, siniri da olsa OTO KUAFÖRÜ  da yapabilecegi bir seyler olabilir.

 

Soru: Arabami korumak için kapali otoparkta tutuyorum. Kisin bir haftalik tatilden döndügümde bagajin üzerinde bembeyaz akinti lekeleri ile karsilastim. Tavanda duvar kenarindan geçen kalorifer borularindan su sizmis. Hiçbir sekilde çikmiyor, otopark yikayicisi da temizleyecesim diye boyayi feci sekilde çizmis.

Cevap: Maalesef bu birçok müsterimizin basina gelen bir durum. Nedeni ise kalorifer sistemlerinin içinde bulunan ve çesitli kimyasallar içeren sularin ayns zamanda eriyik halinde kireç de içermeleri. Bu sular borularin ek yerlerinden sizdiginda araçlarin üzerinde profesyonel olmayan yöntemlerle boyaya zarar vermeden çikarilmas? imkânsiz lekeler meydana getiriyorlar.

 


Etiketler : www.ozdentemizlik.com , endüstriyel temizlik , temizlik , trabzonda temizlik , özden temizlik , köpük tanki , basinçli su , 1 liraya oto yikama , bir liraya oto süpürme , firçasiz yikama , makina servis.jetonlu yıkama